Poveștile noastre

10 lucruri pe care probabil nu le știai despre Curragh

Numărătoarea inversă este pornită! Este într-adevăr un caz de cai pentru cursuri, când începe noul sezon la hipodromul principal din Irlanda - The Curragh. Este posibil să vă cunoașteți formularul, dar iată câteva fapte pe care s-ar putea să nu le cunoașteți despre locația ecvină Kildare, cunoscută internațional.

1. Găzduiește cele cinci curse clasice ale Irlandei: Dubai Duty Free Irish Derby, Darley Irish Oaks, Etihad Airwasys Irish 1000 Guineas, Tatteralls Irish 2000 Guineas și St Leger.

2. În ultimii ani, The Curragh a fost reamenajat într-un proiect uriaș de 65 de milioane de euro, care a inclus tribuna mare și 135 de grajduri.

3. Noua tribună include facilități corporative de cinci stele, restaurante, baruri și facilități superbe de vizionare pentru public.

4. Tocmai a fost lansat în 2022 un nou tur în culise al Curragh, care include un tur al lucrurilor pe care nu le-ai putea vedea niciodată în zilele cursei, cum ar fi vestiarul jocheilor.

5. Curragh este un traseu de dreapta în formă de pantof de cai de două mile.

6. Prima cursă înregistrată pe câmpie a avut loc în 1727.

7. Primul derby a fost în 1866 și în 1868, Curragh a fost declarat oficial un centru de curse și antrenament de cai prin Actul Parlamentului.

8. Numele Curragh provine din cuvântul irlandez Cuirreach, adică locul calului care aleargă.

9. Cai antrenați pe Curragh au câștigat multe dintre cele mai prestigioase curse din lume, inclusiv Derby-ul irlandez, Derby-ul Epsom, Cupa Melbourne, Prix de l'Arc de Triomphe, Aintree Grand National, Irish Grand National, Breeders Cup, Belmont Stakes și Cupa de Aur Cheltenham.

10. Câștigătorii notați instruiți pe terenurile extinse ale lui Curragh includ Hardy Eustace, Sea the Stars, Sinndar, Papillion și Grey Swallow.